İnvertörler

İnvertörler fotovoltaik paneller tarafından üretilen doğru akımı (DC), elektronik cihazlarımızı çalıştırmak için kullandığımız alternatif akıma (AC) çevirir. Ancak invertörler, basit konvertörlerden çok daha fazlasını yapar.

 

İnvertörler tüm fotovoltaik sistemi denetler, maksimum üretim performansı sağlar ve üretim verilerini toplar. Şebekeye bağlı (on-grid) sistemlerde, invertörler gerektiğinde otomatik olarak şebeke bağlantısını keser ve şebekenin aşırı yüklenmesini önler. Şebekeden bağımsız (off-grid) sistemlerde, invertörler elektrik kesintisi anında hemen devreye girerek kesintisiz elektrik kullanımını sağlar.

 

Bugün piyasada farklı performans sınıflarında yüzden fazla invertör çeşiti mevcuttur. Uzmanlarımız aralarındaki farkları gözeterek projeniz için en doğru ve en uyumlu invertör seçimini yapacaklardır.

 

İnvertörler genellikle serin veya gölgeli ortamlara yerleştirilir. Sıcak iklimlerde, invertörün aşırı ısınmasını önlemek için havalandırmalı bir invertör kullanılması tavsiye edilir.  

 

 

© IBC SOLAR 2019